The Guardian: Në Venecia, natyra po rigjenerohet në mënyrë të pabesueshme Nga American Eye – 22/03/2020

0
875

Shikoni poshtë ujërave të kanaleve të Venecias sot dhe ka një pamje befasuese – jo vetëm një pamje të qartë të shtratit me rërë, por shkopinj peshqish të vegjël, gaforre skutuese dhe jetë bimore shumëngjyrësh.

“Uji është i kaltër dhe i qartë”, tha Gloria Beggiato, e cila zotëron “Hotelin Metropole” disa hapa nga sheshi i Shën Markut dhe ka një pamje mbi lagunën e Venecias. “Është e qetë si një pellg, sepse nuk ka më valë të shkaktuara nga anije të motorizuara që transportojnë turistë ditorë. Dhe sigurisht, anijet gjigante të lundrimit janë zhdukur”.

Sipas rregullave të rrepta të vetë-izolimit të Venecias për të parandaluar përhapjen e koronavirusit – të gjitha udhëtimet janë të ndaluara – qyteti antik është transformuar pothuajse gjatë natës.

Qindra kanale të La Serenissima janë të boshatisura nga taksitë e motoskafeve dhe anijet turistike. Autobusët me ujë të avulluar të vaporetti tani kalojnë në një orar të zvogëluar. Edhe shumica e gondolave ​​janë të ankoruara.

Qartësia e ujit është përmirësuar ndjeshëm. Mjellmat dhe koristët janë rikthyer të zhyten për peshq që ata tani mund t’i shohin. Në ndalesën e avullit të Piazzale Roma, rosat madje kanë bërë edhe një fole.

Ndërsa numri i vdekjeve nga koronavirusi në Itali tejkalon atë të Kinës, qeveria e Giuseppe Conte është përpjekur të mbajë qytetarët në shtëpi duke përdorur mediat sociale dhe kontrollet e policisë.

Por vendasit ende po lëvizin me kujdes për të bërë blerjet e tyre të përditshme – veç se tani në një qytet pa vizitorë. Është një transformim i jashtëzakonshëm për një qytet që deri vonë ka parë protesta kundër mbipopullimit nga turizmi nën parullën No Grande Navi (“Nuk ka më anije lundrimi”).

Në tregun me famë botërore dhe zakonisht të mbipopulluar Rialto, shumica e stallave të peshkut dhe perimeve janë ende të hapura, megjithëse klientët janë të paktë dhe shumë larg. Të gjitha tregjet lejohen t’u shërbejnë klientëve në një distancë minimale prej një metër.

Është një goditje brutale ndaj një ekonomie që mbështetet në turizëm, por ndërkohë vendasit duket se po rizbulojnë qytetin e tyre, në një mënyrë të kufizuar.

Komento:
Loading...