Sëmundjet sezonale: kurat popullore për t’u shëruar

0
298

Ardhja e vjeshtës dhe rënia e temperaturës ka sjellë me vete edhe ftohjet e para dhe sindromat e para të gripit. Edhe pse këto nuk janë sëmundje të vërteta, këto sëmundje të sezonit mund të krijojnë siklet dhe të heqin energjinë dhe humorin e mirë, duke na detyruar të ndryshojmë aktivitetet tona. Le të zbulojmë se cilat janë kurat popullore që natyra na vë në dispozicion për të lehtësuar simptomat e bezdisshme, dhe pa përdorur menjëherë ilaçe.

Kundër dhimbjes së fytit – Bletët na japin një nga dezinfektantët dhe antibakterialët më të efektshëm që natyra mund të ofrojë: propolis. Insektet e prodhojnë atë për të mbyllur zgjua dhe për ta mbrojtur atë nga ndërhyrja e jashtme, por kjo substancë ka provuar fuqinë antiseptike, sidomos në zgavrën me gojë: në të njëjtën kohë vepron si një mjet anastezik, lehtëson sikletin dhe nxit gjithë sistemin imunitar. Faji i tij i vetëm qëndron në shijen, jo krejtësisht të këndshme, aq shumë saqë zakonisht merret së bashku me pak mjaltë.

Roli i vitaminës C – Quhet gjithashtu acid L-askorbik: emri i tij rrjedh nga aftësia për të kuruar skorbutin, një sëmundje që në të kaluarën ishte shumë e ekspozuar te marinarët, të cilët gjatë kalimeve të gjata nuk kishin perime të freskëta në dispozicion. Funksioni i tij kryesor është stimulimi i sistemit imunitar, me një përmirësim në aftësinë e trupit tonë për të mbrojtur veten nga sëmundjet. Vitamina C nuk është prodhuar nga trupi jonë dhe prandaj është e domosdoshme që ta marrim atë me ushqim: kivi, agrume dhe, në mesin e perimeve, lakër, lulelakër, speca, brokoli dhe rukola.

Xhenxhefili – Një pjesë e vogël e xhenxhefilit të freskët dhe të copëtuar, që do të përzihet me pak lëng limoni dhe që do të merret në mëngjes para mëngjesit, është një aleat i shkëlqyer në parandalimin e ftohjes. Përndryshe, mund të përgatitni një çaj bimor duke vluar një litër ujë dhe duke i shtuar gjashtë lugë xhenxhefil të freskët të integruar, pak lëng limoni dhe një majë kanelle. Pirja e çajit bimor, por edhe frymëmarrja e avujve të saj ndihmon në lehtësimin e mbingarkesës së hundës dhe zvogëlimin e inflamacionit të mukozave. Xhenxhefil i kombinuar me mjaltë gjithashtu mund të jetë i dobishëm për të përgatitur një shurup të bërë vetë: mjafton të vloni dy lugë çaji me xhenxhefil të copëtuar dhe 100 gram mjaltë në një gotë me ujë. Gatuajeni rreth 30 minuta, derisa përzierja të jetë e trashë dhe të ketë konsistencën e shurupit.

Sherebela – Një tjetër ilaç natyral kundër ftohjes dhe dhimbjes së fytit ofrohet nga sherbela, që përdoret për të përgatitur një infuzion të dobishëm (merr tre gjethe në një gotë me ujë të valuar me një lugë çaji mjaltë), e cila është gjithashtu e mirë për të marrë frymë avujt balsamik.

Avujt e ujit të valuar – Është një ilaç shumë i lashtë, por me efektivitet të provuar. Fryrja e avujve të ujit të valuar (të kujdesshëm për të mos e djegur lëkurën!) Në të cilën kemi shpërbërë një lugë bikarbonat ndihmon shumë për të liruar bllokimet e hundës dhe për të qetësuar kollën. Për të kuruar dhimbjen e fytit ju mund të shtoni edhe disa pika vaj esencial të livandos ose eukalipt.

Echinacea – Kjo lule e bukur ka veti të shumta, duke përfshirë veprimin e stimulimit në sistemin imunitar dhe ndihmën për mirëqenien e traktit respirator. Mënyra më e mirë për të marrë atë është në formë të pikave, si një masë parandaluese para se të shfaqni simptomat e para, që është, nga ‘fillim të vjeshtës për disa muaj (30 pika në ditë, ose siç rekomandohet nga mjeku juaj ose farmacisti) . Nëse i ftohti tashmë ju ka kapur, dozimi rritet në 4 ml 3 herë, ose ju mund të merrni tableta sipas mendimit të mjekut.

Zakonet e mira – Mënyra e jetesës bëhet më e rëndësishme se kurrë. Le të kujtojmë që të lani duart shpesh dhe me saktësi, gjithmonë duke përdorur sapun; të kujdeseni për ushqimin, të flini nj numër të mjaftueshëm të orëve, të kujdeseni për cilësinë e ajrit, të kontrolloni vendin që të mos ketë lagështi. Nëse kemi mundësi, le të kemi një sauna të thatë ose të lagësht: nxehtësia dhe avulli kanë një efekt të shkëlqyeshëm në trup dhe pakësojnë simptomat, veçanërisht kongjestionin e hundës.

Komento:
Loading...