Kur duhet të hamë darkë për të pasur një gjumë të qetë?

0
730

Duke ndjekur këshilla nga më të ndryshmet për të ruajtur peshën ideale, lëkurë të pastër, por edhe me një gjumë të mirë, me shumë rëndësi është vakti i darkës. A hamë në kohën e duhur për të bërë një gjumë të shëndetshëm? Cila është ora ideale kur duhet ta konsumojmë vaktin e fundit të ditës?

Për këtë shkenca ka një përgjigje. Ne duhet të hamë darkë të paktën tri orë para se të vendosim për të fjetur. Kjo kohë i ndihmon organet për të tretur ushqimin.

Sipas studimeve të fundit, “të hash pak kohë para se të flesh rrit nivelin e sheqerit në gjak dhe nivelet e insulinës, duke e bërë të vështirë gjendjen e gjumit.”

Natyrisht, mungesa e gjumit do të shkatërrojë edhe të nesërmen, nëse nuk je çlodhur mjaftueshëm gjatë natës, kështu që jepu prioritet orëve 18 – 20 për të ngrënë vaktin e fundit./tesheshi.com/

Komento:
Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − twelve =