Historia e fotos së famshme të Ajnshtajnit me gjuhën jashtë

0
429
Loading...

së famshme të Ajnshtajnit me gjuhën jashtë

 

KryesoreKuriozitete

 

Historia e fotos së tësisht. Ja historia

Albert Ajnshtajn tregon gjuhën me rastin e 72-vjetorit të lindjes

 

Më 25 korrik 2017 u zhvillua ankandi për atë që është ndoshta imazhi më i famshëm i Albert Ajnshtajn.

 

Shkencëtari i madh i tregon gjuhën fotografit Arthur Sasse, duke dalë më habitshëm sesa pritej.

 

Fotoja u shkrep më 14 mars 1951 me rastin e 72-vjetorit të Ajnshtajn dhe në pak muaj bëri xhiron e botës.

 

Madje edhe disa fitues çmimesh Nobel i kërkuan kolegut një kopje të fotos me autograf.

 

Nuk është hera e parë që printime të fotos me autografin e shkencëtarit kanë dalë në ankand. Më përpara kanë arritur edhe kuota të rëndësishme, si ajo e shitur në vitin 2009 për 74.324 dollarë.

 

Por në korrik të këtij viti u vendos një shifër rekord. Fotoja u ble për 125.000 $.

 

Po pse një personazh me ndikim dhe i respektuar pozoi në një mënyrë të pazakontë duke parasysh edhe vitet e zymta ’50?

 

Historia

 

Fotoja u bë në dalje të Princeton Club, ku një grup kolegësh kishte organizuar një festë për ditëlindjen e Ajnshtajn.

 

Arthur Sasse ishte njëri nga shumë fotografët që po prisnin që babai i teorisë së relativitetit të linte festën për ta fotografuar.

Fotoja origjinale. Në makinë me bashkëshortët Aydelotte, Ajnshtajn nxjerr gjuhën.

 

Kur e pa të hyntë në makinë me Frank Aydelotte, drejtor i “Institute for Advanced Study” dhe bashkëshorten, fotografi i doli përballë duke i kërkuar me këmbëngulje të buzëqeshte për një foyo të fundit.

 

Por Ajnshtajn që gjatë gjithë mbrëmje kishte dhënë qindra buzëqeshje dhe kishte pozuar për dhjetëra foto ishte dukshëm i lodhur. Për t’i treguar fotografit Sasse se nuk ishte më rasti ta ndiqte i tregon gjuhën.

 

Pra, asgjë e organizuar. Vetëm një veprim spontan që vite më pas shumë “vip-a” nisën ta imitonin përpara këmbënguljeve të paparacëve.

 

Kartolina

 

Jo të gjithë ishin dakord që fotoja të publikohej. Disa gazeta u menduan gjatë përpara se ta botoni.

 

Klima e zymtë e Luftës së Ftohtë dhe mekartizmi nuk ishin në favor të ironisë.

 

Por vetë Ajnshtajn ishte dëfryer nga fotoja dhe kërkoi disa kopje për përdorim personal. Pasi hoqi fytyrat e bashkëshortëve Aydelotte, bëri disa kartolina dhe ua nisi miqve.

 

Kontribut për suksesin e fotos pati ndoshta edhe fakti që Ajnshtajn vdiq 4 vite më vonë, më 17 prill 1955, në moshën 76-vjeçare duke i lënë botës kujtimin e një gjeniu absolut, por që ishte edhe simpatik dhe “njerëzor”.

Komento:
Loading...