Apple dhe mesazhe të fshehura, të gjitha sekretet e ftesës së iPhone 8

0
748

Imazhi për ngjarjen e madhe të 12 shtatorit është një nga më të fshehtët e të gjitha kohërave, me tre ngjyrat e Apple-it, që të bëjnë të mendosh Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por edhe tre modele që do të prezantohen.

Prezantimi i 12 shtatorit

Pritja e Apple është aq e fortë, sa për lançimin e iPhone-it të ri, aq sa edhe ftesa për ngjarjen është kthyer në një çështje.

Apple u dërgoi pjesëmarrësve një ftesë shumë të veçantë, ndoshta më të fshehtën në histori. Gjatë spekulimeve u përpoqëm të kuptojmë diçka më shumë për atë që do të shohim më 12 shtator në orën 19:00 (me tonën), duke nisur pikërisht nga ky imazh i vogël dixhital. Informacioni i parë që na vjen është se lançimi do të mbahet për herë të parë në teatrin “Steve Jobs auditorium” që ndodhet në qendër të Apple Park, emri zyrtar i asaj që quhej Apple Campus 2. Sipas “Wall Street Journal”, tre ngjyrat e Apple, të bardha, të kuqe dhe blu, nuk janë një imazh për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por ato tregojnë se do të prezantohen tre meloditë e reja. Duke konfirmuar pjesërisht thashethemet e ditëve të fundit, në skenë do të shohim Iphone7 S dhe Iphone 7 S Plus, të cilat thjesht përmirësojnë modelin aktual, por edhe Iphone 8, lajmi i vërtetë i Cupertinos (këtu të gjitha risitë priten). Nuk është thjesht spekulim: Apple, në ftesat e saj, ka gjithmonë mesazhe të fshehura. Në pikën që Twitter dhe fansat e Apple të kenë dalë me mijëra interpretime: këtu janë disa, midis gjeniut dhe imagjinatës (ku për të përfunduar, citojmë pyetjet simpatike të Sirit në pyetjen: çfarë do të prezantohet me 12 shtator?). Apple, siç është përmendur sigurisht që nuk është e re në fshehjen e ftesave dhe disa të dhëna për atë që do të shohim në skenë. Një traditë e nisur që nga viti 2007, në kohën e Ipod-it të parë, ku çelësi ishte vetë lexuesi. Pra, ndryshe nga ajo që ishte në treg që neglizhohej me një prezencë të vetme (do ta shihni më vonë). Ja pak histori nga ftesat e Cupertinit. Iphone 7 (2017). Më 7 shtator 2017 Apple prezantoi Iphone 7. Përveç lojës së fjalëve, në ftesa ka imazhe të paqarta që përbëjnë teknikën fotografike, që iu lejon të përqendroheni në këtë temë dhe të sfidoni sfondin, i cili debutoi në orën 7 në sajë të dy kamerave të saj të pasme.

Iphone 5s e 5c (2013)

Ndoshta një nga ftesat më të pasura me sekrete se kurrë. Topat e shumta të ngjyrave të ndryshme, treguan ngjyrat e pazakonta që vinin me 5, ndërsa topi i bardhë ishte një referencë për butonin e ri Home, me lexuesin e gjurmëve të gishtave që debutojnë në 5s. Duke e parë sot, duket sikur gjithçka ishte e shkruar para ngjarjes Iphone 4s (2011). Më shumë se një mesazh kriptonte një histori të vërtetë për piktogramet. Duke folur për Iphone është shkruar më poshtë, që i katërti ishte treguar në kalendarin në pjesën e sipërme të majtë, ora tregon kohën e ngjarjes dhe Maps tregon Interstate 280, ai që shkon në San Jose. Thirrja e humbur në ikonën e djathtë poshtë duket se tregon se, ndryshe nga thashethemet, vetëm një Iphone do të zbulohet dhe jo dy.

Ipad (2010)

Ja ftesa për Ipad-in e parë. Jemi në 2010 dhe Apple nuk komunikon asgjë për produktin e ri, përveç se do të jetë i ri.

MacBookAir (2008)

“Ka diçka në ajër”, thotë ai, duke luajtur në mes të Ajrit, air në anglisht dhe MacBook Air, kompjuteri i paraqitur në 2008. Duke pasur parasysh 3Gs, i lançuar në të njëjtin vit , duket qartë se në vitin 2008, Apple kishte pak dëshirë për shaka.

Iphone 3Gs (2008)

Kjo është në fakt e vetmja ftesë pa mistere: ky portret është i Iphone 3Gs, telefoni që do të prezantohet në këtë ngjarje. Më e qartë kështu.

Iphone (2007)

Edhe këtu me këtë aluzion është e qartë. Mesazhi është fshehur në këtë frazë: “tridhjetë vitet e para ishin vetëm fillimi. Mirësevini në 2007”, që tregonte lindjen e Iphone-it, një produkt krejtësisht i ri për një kompani, që deri atëherë kishte prodhuar vetëm kompjuterë dhe lexues dixhitalë.

Ipad Nano (2005)

“Një mijë këngë në xhepin kanë ndryshuar gjithçka”. Jemi kthyer. Pra, Apple ftoi gazetarët për të shkuar për të parë Ipod Nano, mp3 player kaq i vogël për ta mbajtur në xhepin e xhinseve. Pantallonat, megjithatë, janë identike me ato të veshura çdo ditë nga Steve Jobs.

Ipod (2011)

Është e lehtë ta kuptojmë tani, por kjo ftesë 16-vjeçare kishte goditur më shumë se disa gazetarë. Shumë veta pyesnin se çfarë objekti ishte portretizuar në një fletë letre (ishte akoma 2011), dhe shpjegimi i vetëm që ata gjetën ishte se nuk ishte një Mac.

Komento:
Loading...